Astrologos

Astrokartografia – znaczenia linii planet i osi horoskopu

W tekście tym chciałbym przybliżyć znaczenie linii planet na mapie astrokartograficznej, dzięki którym jesteśmy w stanie określić obszary na kuli ziemskiej, które są dla nas sprzyjające i inspirujące, bądź też takie, w których czujemy się zablokowani i pozbawieni mocy twórczych.

Dla przypomnienia wspomnę tylko, że astrokartografia jest techniką astrologiczną, która, korzystając z horoskopu urodzeniowego, nanosi na mapę świata linie planetarne. Dzięki temu możemy określić położenie każdej z planet na każdej z czterech osi horoskopu w danym miejscu na tej mapie. Technika ta, choć jest bardzo stara, to jednak dzięki rozwojowi techniki komputerowej została na nowo odkryta i rozpropagowana przez Jima Lewisa w latach 70-tych XX wieku. Siła każdej z planet jest największa, jeśli znajduje się dokładnie w punkcie zero danej linii. Mapa astrokartograficzna przedstawia właśnie takie rozmieszczenie każdej interesującej nas planety czy obiektu horoskopu na jego czterech osiach: ascendentu, Imum Coeli, descendentu i Medium Coeli.

Linia Słońca przedstawia lokalizacje, w których czujemy się w zgodzie ze swoją najgłębszą naturą. To miejsca, gdzie czujemy się u siebie w domu. W tych obszarach Słońce sprawia, że jesteśmy pewni siebie i potrafimy bardzo efektywnie wyrażać swoją osobowość, a otoczenie nas zauważa i jesteśmy w centrum zainteresowania. Jeśli chcemy dotrzeć do ludzi ze swoim przekazem, pokazać co mamy do powiedzenia, w tych obszarach będziemy mieli ogromną siłę przebicia i łatwo trafimy ze swoim przekazem do innych.

Linia Księżyca wskazuje na obszary, w których Twoje emocje są najgłębsze, gdzie mocniej ich doświadczasz. To terytorium, gdzie masz większy kontakt z energią żeńską, a jeśli jesteś kobietą, masz potrzebę macierzyństwa i założenia rodziny. W tych obszarach potrzeba poczucia bezpieczeństwa i ochrona Twojej prywatności jest spotęgowana. Chcesz tu stworzyć swój azyl i schronić się przed światem – to Twoja sfera bezpieczeństwa, gdzie nikt poza Tobą i Twoimi najbliższymi nie ma prawa wstępu.

Linia Merkurego to obszar, w którym nasza komunikacja jest bardzo sprawna, intelekt wyostrzony, a nasze zdolności językowe i poznawcze są na najwyższym poziomie. W tych miejscach chcemy wchodzić w interakcje, żyć w otoczeniu ludzi, wymieniać się wiedzą, informacją, handlować. Linie Merkurego sprawiają, że chcemy tam pisać, czytać, rozmawiać i podróżować.

Linia Wenus wyznacza obszar, w których potrzeba relacji, związków przybiera na znaczeniu. W tych miejscach łatwiej jest nam poznać partnera i wejść w relacje, czy to romantyczną, czy też zawodową. Wenus to też zasoby i w takich miejscach jesteśmy w stanie łatwiej się wzbogacić, wyeksponować swoje zalety by zabłysnąć przed światem. W miejscach, gdzie przebiega linia Wenus, jesteśmy bardziej atrakcyjni i magnetyczni.

Linia Marsa wskazuje na miejsca, gdzie działamy z pasją i dużą energią, często jednak jest to okupione nadmiernym stresem i brakiem odprężenia. W miejscach tych możemy odczuwać permanentne rozdrażnienie i kompulsywną potrzebę bycia aktywnym. W obszarze przebiegu tej linii lepiej się nie osiedlać ani nie szukać relacji, gdyż prędzej czy później skończy się to jakąś awanturą.

Na linii Jowisza najpewniej doświadczysz zwiększonego szczęścia i dobrostanu. Jowisz to planeta łaski i obfitości, która przynosi do naszego życia wiele pozytywnych sytuacji. W obszarze tej linii wszystko ma tendencję do ekspansji i to w pozytywnym, jak i czasem w negatywnym sensie. Na przykład, jeśli mamy Jowisza na ascendencie, możemy mocno przybrać na wadze, a jeśli jest on na osi Medium Coeli, to nasz sukces zawodowy, jeśli go odniesiemy, może czasem przerosnąć nasze oczekiwania.

Linia Saturna wskazuje na obszar, w którym możemy napotkać różne ograniczenia i blokady. To miejsca, gdzie czeka nas większa dyscyplina życiowa, gdzie napotkamy różnych wymagających nauczycieli, którzy będą od nas wymagali więcej niż gdzie indziej. W tych miejscach różne sytuacje będą często się opóźniały i wymagały od nas sporo cierpliwości i pokory. To przestrzeń, która przynosi często samotność i smutek. Tylko dla odważnych…

Linia Urana przynosi nam miejsca, gdzie możemy napotkać nieoczekiwane i nieznane. To obszar, w którym twoja rutyna i przyzwyczajenia szybko się ulotnią, poznasz inne smaki i innych ludzi, których nigdy byś nie poznała. To przestrzeń, gdzie napotkasz buntowników, ekscentryków czy różnej maści dziwaków. Tu się nie będziesz nudzić, gdyż energie Urana sprawią, iż będziesz doświadczać często skrajnych emocji i sytuacji. Planeta ta nie sprzyja osiedlaniu się i szukaniu ciepłego gniazdka na starość.

Linie Neptuna sprawiają, że przestrzeń wokół niej jest bardzo odrealniona, magiczna, gdzie człowiek traci poczucie rzeczywistości. To miejsce o podwyższonej wrażliwości. Jeśli masz dobrze ustawionego Neptuna w swym horoskopie urodzeniowym, możesz tu odnaleźć Boga, spotkać się ze swą najgłębszą warstwą duszy, odnaleźć talent artystyczny, spotkać zewnętrznego nauczyciela lub obudzić go w sobie. Jeśli jednak Twój Neptun jest źle aspektowany, może to być miejsce, gdzie popadniesz w uzależnienia, spotkasz toksyczną duchowość czy fałszywego guru. Miej tu oczy szeroko otwarte, żeby się nie zgubić w neptunicznej mgle.

Linia Plutona to najtrudniejsza ze wszystkich linii. Planeta ta przynosi często dramatyczne sytuacje, głębokie przemiany, często związane z ciężkimi i traumatycznymi sytuacjami. W miejscach tych możesz napotkać doświadczenia, które doprowadzą Cię do bardzo głębokich transformacji Twojej osobowości, przynosząc odrodzenie, oświecenie i śmierć starej rzeczywistości. Tu skonfrontujesz się z najciemniejszymi warstwami psychiki i dotrzesz do samego jądra Twojej istoty.

Planety będące na osi ascendentu (AC) powodują, iż ich właściwości uwidaczniają się bardzo mocno w Twoim wizerunku. Są one wręcz wymalowane na Twoim obliczu, w Twoim ubiorze, sylwetce czy w sposobie ekspresji. Na przykład, jeśli Mars znajdzie się na osi ascendentu, to sprawi, iż będziesz tam postrzegana jako osoba impulsywna, energiczna, szybka, biorąca sprawy w swoje ręce. Takie ustawienie przyniesie Ci otoczenie, w którym będziesz liderem, wojownikiem, a czasem też, różne konflikty wynikające z Twojej mało ugodowej postawy. W przypadku posiadania Wenus na ascendencie, w obszarach, gdzie ta linia przebiega, będziesz postrzegana jako bardzo atrakcyjna osoba, wnosząca wiele harmonii i ciepła.

Oś Imum Coeli (IC) to obszar domu rodzinnego, rodu, Twoich korzeni. Planety znajdujące się na tej osi wskażą na różne ich formy manifestacji w danym miejscu na kuli ziemskiej. Jeśli przykładowo będziesz miała tam Księżyc, stworzysz w tym miejscu dom bardzo rodzinny, ciepły i bezpieczny, a jeśli będzie tam na przykład planeta Uran, to dom ten będzie bardzo nietypowy, może zbudujesz go z nietypowych materiałów i będzie miał niezwykły kształt ale prawdopodobnie nie będziesz w nim długo mieszkać, gdyż Uran lubi zmiany i nie przywiązuje się do miejsca.

Oś descendentu (DC) odpowiada za Twoje najbliższe relacje, zarówno te osobiste, jak i te biznesowe. Oś wskazując nam na miejsca, w których możemy stworzyć, w zależności od znajdujących się na niej planet, różnego rodzaju relacje z otoczeniem. Wenus na osi descendentu w danym miejscu da nam duże szanse na stworzenie bardzo harmonijnych związków, zaś Saturn może Ci przynieść kontakty z poważnymi osobami, ale może też przynieść Ci w tym miejscu samotność.

Oś Medium Coeli (MC) odpowiada przede wszystkim za Twoje dążenia do realizacji ambicji, zaistnienia w świecie, podniesienia Twojego statusu społecznego czy kariery. Dobrze byłoby, gdyby tam był Jowisz lub Słońce, gdyż planety te przynoszą wiele pozytywnych możliwości i jesteśmy zauważani przez nasze otoczenie. Ścieżka samorealizacji zawodowej z tymi planetami na osi MC sprawi, iż w życiu będziemy mieli wiele szczęścia i opieki.

Polecane artykuły