Astrologos

Koziorożec – władca zimy

Początek astronomicznej zimy jest czasem gdy władztwo nad zodiakiem przejmuje Koziorożec. To najzimniejszy i najciemniejszy okres w roku, kiedy Słonce jest najsłabsze, dni są najkrótsze co w konsekwencji powoduje, że nasza witalność jest mocno obniżona. Najbliższe dwa miesiące są czasem kiedy Saturn – srogi nauczyciel, władca ograniczeń i reguł – wyznacza zasady, najpierw w Koziorożcu, a później w Wodniku.

Faza Koziorożca, to okres pomiędzy 22 grudnia a 19 stycznia.

Jego żywiołem jest Ziemia w jakości kardynalnej. Władcą Koziorożca jest Saturn, zaś Mars jest w tym znaku wywyższony. Księżyc znajduje się tu na wygnaniu, a Jowisz jest w upadku.

Koziorożec to znak, w którym chcemy coś osiągnąć, zrealizować swoje ambicje i cele. W fazie tej czujemy, że chcemy wziąć życie w swoje ręce, chcemy zostać liderem i budować swoje imperium, w którym niczym kozica będziemy wspinać się na jego szczyt. Koziorożce, to urodzeni menadżerowie, osoby o silnym charakterze, dla których sukces zawodowy, zdobywanie władzy i budowanie trwałych fundamentów w świecie materialnym jest kluczowym zadaniem życiowym.

Osiąganiu celów pomaga Koziorożcom pracowitość, zdeterminowanie i zdyscyplinowanie, dzięki którym, są wstanie podejmować trudne decyzje i sprawnie zarządzać zespołem będąc w nim najczęściej liderem. Struktura, porządek, rutyna i systematyczność, hierarchia, to kluczowe elementy w ich życiu dzięki którym w niezwykle sprawny sposób realizują swoje zamierzenia.

Racjonalizm, logika, empiryzm, analiza, to zaś podstawowe metody postrzegania i rozumienia świata przez Koziorożce. Bliżej im zdecydowanie do konkretnego i zdroworozsądkowego myślenia niż do pojęciowych abstrakcji czy poetyckich, natchnionych metafizycznych opisów rzeczywistości.

Znak Koziorożca jest mocno skorelowany z Saturnem. Nie jest to w pełni znak równości jednak, większość cech Saturna takie jak choćby: powaga, sumienność, cierpliwość są zbieżne ze znakiem Koziorożca. W znaku tym wywyższony jest również Mars, który jeśli przebywa w tym obszarze, przydaje ogromnej wytrzymałości i umiejętności radzenia sobie w trudnych warunkach. Są to osoby, które nie poddają się i walczą do końca poświęcając się w pełni realizacji swych celów.

Dla Koziorożca pokonywanie przeszkód i twórcze poszukiwanie rozwiązań są ich metodą poszukiwania doskonałości. Rozwój i chęć doskonalenia się są dla nich na tyle ważne, że często zaniedbują sferę prywatną, rodzinną. Są to osoby, które najlepiej czują się w korporacyjnej strukturze, gdzie droga do sukcesu jest jasno ujęta w formalnych i sztywnych zasadach.

Koziorożce nie są jednak aż tak jednowymiarowe, czyli skupionymi wyłącznie na swych ambicjach jednostkami jakby wynikało z powyższego opisu. Bardzo ważną jest dla nich sfera społeczna i budowanie relacji. Potrafią być one bardzo troskliwe i lojalne, zaś ich przyjaźnie często są oparte na wzajemnym zaufaniu. Są to jednak często kontakty pozbawione wylewnych emocji, gdyż jest to faza zodiaku gdzie Księżyc jest na wygnaniu, stąd brakuje im umiejętności swobodnego wyrażania swych emocji i uczuć.

Dla osób urodzonych w znaku Koziorożca, praca zawodowa to swoista misja. Nalepie będą się czuły w zawodach gdzie jest jasno zdefiniowana ścieżka rozwoju. Dlatego takie obszary zawodowe jak: prawo, finanse, wszelakiej maści posady urzędnicze, uniwersytety, są naturalnym środowiskiem, w którym się dobrze odnajdują. Korporacyjne rozwiązania są skrojonymi na miarę dla koziorożcowej osobowości. Koziorożce to też osoby ceniące tradycję, a jeśli do tego dodamy żywioł Ziemi do którego przynależy ta faza zodiakalna, to wszelkie zawody rzemieślnicze takie jak na przykład: kowal, stolarz, restaurator zabytków, czasem rolnik, jeśli ma posadowiony w tym znaku Księżyc, również są dla nich bardzo atrakcyjne.

Koziorożce tworzą bardzo trwałe i stabilne relacje. Są lojalne i wierne wobec swojego partnera, jednak mogą mieć trudności w wyrażaniu swych uczuć czy romantycznych zachowań. Idealnymi partnerami są dla nich tradycjonalistyczne Byki, rodzinne Raki czy pracowite Panny. Bardzo trudno będzie mu stworzyć harmonijny związek z ognistym Baranem czy rozgadanym Bliźniakiem. Również powietrzne Wagi I Wodniki nie są dla Koziorożca najlepszą partią.

Kolorami Koziorożca są brązy i barwy szaro-czarne, kamieniami zaś: szafir, granat i hematyt. Z metali przypisany jest mu ołów, a kierunkiem świata jest północ.

Znane Koziorożce: Elvis Presley, Marlene Dietrich, Richard Nixon, David Bowie, Martin Luther King Jr., Mao Zedong, Isaac Newton, Johannes Kepler, J. Edgar Hoover, Jeff Bezos, Edgar Allan Poe, J. R. R. Tolkien, Anthony Hopkins, Stephen Hawking, Isaac Asimov, Kevin Costner, Konrad Adenauer, Cicero.

Autor: Astrologos

Polecane artykuły