Astrologos

Faza zodiaku – Ryby

Ryby – znak zodiaku, który kończy cykl związany z obrotem naszej planety wokół Słońca. Archetyp Ryb przypada na koniec zimy, okres kiedy funkcjonujemy już na oparach witalności i oczekujemy na nowy impuls rozwojowy znajdujący się już tuż w znaku Barana.
Faza Ryb to czas refleksji, głębi i introspekcji, w której zakumulowaną wiedzę z naszej archetypowej wędrówki przez zodiak podsumowujemy i rekapitulujemy dzięki czemu, uzyskujemy tu niezwykłą cechę – mądrość. To czas gdzie przygotowujemy się do przejścia do nowego cyklu, gdzie musimy porzucić swoją dotychczasową tożsamość, nasze ciało, nasze dotychczasowe życie. W tym punkcie, wszelkie rutynowe aktywności dnia codziennego tracą swoje znaczenie, gdyż jest to obszar duchowej perspektywy i głębokiego wglądu w podstawy naszego istnienia. Zamykając dany etap życia, chcemy rozpocząć kolejny, stad jest to faza w której marzymy nad czymś nowym, gdzie oddając się fantazji, odrywamy się od tego co już za nami i pragniemy już przejść do nowego etapu, wymiaru, cyklu życia.
Znak Ryb – reprezentuje osoby urodzone pomiędzy 19 lutego a 20 marca. Dawnym władcą tego znaku był Jowisz, zaś współcześnie współwłada nim też Neptun. Wenus jest tu wywyższona, a Merkury jest zarówno w upadku jak i na wygnaniu. Żywiołem Ryb jest oczywiście Woda w jakości zmiennej.
Archetyp Ryb jest najbardziej wrażliwym, czującym i delikatnym ze wszystkich w zodiaku. Taka moc odczuwania sprawia, iż jest to obszar w którym pojawiają się różnego rodzaju mędrcy, duchowi przewodnicy i inne istoty z przestrzeni niedostępnych dla profanów.
W fazie tej otrzymujemy niezwykle czułą aparaturę mentalno-zmysłową, której ogromna wrażliwość i rozdzielczość sprawia, iż jesteśmy tu w stanie dostrzegać rzeczy dla większości niewidzialne. To właśnie tu pojawiają się ulotne i nieuchwytne metafizyczne wglądy, wizje rzeczywistości duchowo-ezoterycznej, współodczuwanie i widzenie świata pozazmysłowego. Rybie oczy i uszy pozwalają tu eksplorować przestrzenie niedostępne dla normalnych zmysłów. To tak jakbyśmy posiadali osobisty teleskop Keplera i mogli oglądać odległe światy niedostępne dla nieuzbrojonego oka.
Wrażliwość jakim się charakteryzuje faza Ryb sprawia, iż osoby znajdujące się w tej przestrzeni, posiadają ogromny dar wyrażania się poprzez rożnego rodzaju formy artystyczne. Kreatywność i talenty, czy to w muzyce, malarstwie, pisarstwie, aktorstwie, są tu pod opieką Wenus, która jest w znaku Ryb wywyższona przez co mamy w tym obszarze połączenie wrażliwości, wyobraźni i piękna. Takie połączenie sprawia, iż sztuka tworzona przez Ryby jest eteryczna, subtelna i przepojona magicznym, nieuchwytnym duchowym, mistycznym pierwiastkiem.
Współwładca Ryb i odpowiednik tego znaku – Neptun – planeta nieoczywistości, rozmycia granic, iluzji, wizji, wyobraźni – jeśli jest w jakiś sposób uszkodzony kwadraturami lub opozycjami, sprawia, iż archetyp Ryb może ujawnić swój cień, swe negatywne oblicze. Objawia się on najczęściej skłonnością do ucieczki od rzeczywistości i nadmiernym zatapianiu się się w marzeniach i fantazjach. Osoby takie odklejają się wtedy od realnego życia i unikając konfrontacji z trudnymi sprawami, sprawiają sobie często wiele kłopotów. Cień ujawnia się z reguły poprzez rożnego uzależnienia i nałogi na które Ryby muszą szczególnie uważać, gdyż ich naturalna potrzeba życia w alternatywnej rzeczywistości może być zaspokajana i stymulowana właśnie poprzez substancje zmieniające świadomość, często będące bardzo szkodliwymi dla ciała i umysłu. Poza podatnością na uzależnienia Ryby w trudnych sytuacjach wpadają bardzo często w melancholię i depresje. Ich wrodzona delikatność sprawia, iż bardzo trudno jest im powrócić do równowagi psychicznej.
Niezwykle ważną kwestią jest więc potrzeba znalezienia u Ryb balansu pomiędzy ich bogatym życiem emocjonalnym, wyobraźnią, a twardą rzeczywistością materialną, tak by nie zboczyć zbyt w świat imaginacji i wizji, a z drugiej strony nie zaprzepaścić ogromnej wrażliwości i piękna jakie ze sobą niosą.
Znak Ryb jest w opozycji do znaku Panny, tak więc Merkury – planeta umysłu, racjonalności i logiki nie czuje się zbyt swobodnie w tej przestrzeni. Archetyp Ryb jest zaprzeczeniem wspomnianych wyżej cech Merkurego. Tu wszelka logika i racjonalność traci znaczenie na rzecz synchroniczności, wizji, objawień, odczuć, wglądów. Osoby urodzone w tej fazie są doskonałymi psychologami, terapeutami, opiekunami osób starszych, niepełnosprawnych, słuchaczami – spełniając się w zawodach gdzie liczy się przede wszystkim wczuwanie się w czyjąś sytuację, emocje, ból, dostrzegając subtelne niuanse ludzkiego doświadczenia.
Idealnym partnerem dla Ryby jest wodny Skorpion, znak równie mocno zanurzony w świecie emocji co ona, jednak przy tym bardzo mocno stąpający po ziemi. Rak, mimo iż również przynależy do żywiołu Wody, nie jest odpowiednim kandydatem do stworzenia harmonijnej relacji. Dwa tak silnie emocjonalne i nadwrażliwe znaki, zanurzone w subiektywnym świecie odczuć i emocji mogą zbyt mocno się wyalienować i odkleić od rzeczywistości, co z pewnością nie przyda związkowi równowagi. Ryby bardzo dobrze uzupełniają się ze znakami ziemskimi, przede wszystkim z Bykiem i Koziorożcem, które dobrze je stabilizują.
Znak Ryb przyporządkowany jest w ciele człowieka do stóp. Kolor im przynależny to: błękit, turkus i zieleń, zaś kamienie szlachetne to: ametyst, tanzanit, kunzyt, perła i kamień księżycowy.
Znane osoby urodzone w fazie Ryb: Albert Einstein, Elizabeth Taylor, Steve Jobs, George Harrison, Kurt Cobain, Michaił Gorbachow, Mikołaj Kopernik, Amerigo Vespucci, Fryderyk Chopin, Jurij Gagarin, Nina Simone, Chuck Norris, Daniel Craig, David Gilmour, Nat King Cole, Ignacy Łukasiewicz, Victor Hugo,

Polecane artykuły