Astrologos

Z kim stworzymy harmonijne relacje – czyli synastria od kuchni

Synastria – to gałąź astrologii badająca zgodność partnerską zarówno tą romantyczną jak i w szerszym znaczeniu zgodność pomiędzy danymi osobami w ogólności.

Połączenia energetyczne – inaczej aspekty – mogą łączyć rożne składowe dwóch horoskopów. Mogą to być połączenia tzw świateł – czyli Słońca i Księżyca i te są uznawane za najsilniejsze. Połączenia pomiędzy planetami osobistymi i społecznymi – np.: pomiędzy Wenus i Księżycem, Marsem i Księżycem, Słońcem z Saturnem, jak i pomiędzy osiami horoskopów.

Synastrie na najbardziej ogólnym planie można badać poprzez pokrewieństwa żywiołów. Znając tylko dzień i miesiąc urodzenia można określić przybliżoną zgodność partnerską lub dysharmonię i tym chciałbym się w tym tekście zająć. Pozwoli Ci on zrozumieć zasadę oddziaływania żywiołów i pomoże samodzielnie dokonać bardziej pogłębionej interpretacji synastrii pomiędzy interesującymi Cię osobami.

Każdy horoskop ma z reguły pewną nierównowagę żywiołów, jednego jest więcej a innego mniej. Jeśli mamy w naszym horoskopie nadmiar jakiegoś żywiołu naturalnie przyciągamy do siebie ludzi którzy mają jego niedobór i na odwrót. To taka zasada uzupełniania niedoborów. Z drugiej strony, rozumiemy i czujemy się dobrze z osobą, która ma podobne ułożenie żywiołów – to tak jak byśmy rozumieli czyjś język, dzięki czemu potrafimy łatwo zrozumieć czyjś sposób zachowania, jego emocje, etc. Daje to nam swobodę i łatwość wyrażania się i wiemy, że nie zostaniemy źle odebrani przez drugą stronę. Stworzenie udanej relacji, to według mnie umiejętne balansowanie pomiędzy tymi zachowaniami.

W naszym obszarze kulturowym wyróżniamy cztery żywioły czasem nazywane też pierwiastkami, elementami – Ogień, Ziemię, Powietrze i Wodę. Każdy z tych elementów w horoskopie jednej osoby wchodzi w interakcje z żywiołem u drugiej. W tym miejscu zajmę się wyłącznie pozycją Słońca w danym żywiole, gdyż to ono stanowi o naszej głównej energii życiowej i stanowi o naszym najbardziej podstawowym sposobie interakcji ze światem. Oczywiście jest to najbardziej uproszczona forma analizy porównawczej i trzeba mieć świadomość, że pozostałe czynniki horoskopu mogą w większy lub mniejszy sposób modyfikować oddziaływania Słońc w porównywanych horoskopach.

Zgodność lub jej brak pomiędzy żywiołami wygląda w następujący sposób:

Żywioł Ognia i Powietrza – harmonijny i Żywioł Ziemi i Wody – harmonijny

Żywioł Ognia i Powietrza z żywiołem Wody i Ziemi – dysharmonijny.

Wszelkie inne kombinacje żywiołów należy interpretować wg powyższe zależności.

Żywioł Ognia symbolizuje: pasję, determinację, energię, entuzjazm, niezależność, asertywność, kreatywność, innowacyjność, impulsywność, agresywność, silną wolę, ambicję.

Żywioł Ziemi symbolizuje: praktyczność, realizm, cierpliwość, wytrwałość, stabilność, pragmatyzm, ostrożność, materializm, wierność, lojalność.

Żywioł Powietrza symbolizuje: intelektualizm, analityczność, komunikatywność, niezależność, niezdecydowanie, zmienność, elastyczność, zdystansowanie, zainteresowania społeczne.

Żywioł Wody symbolizuje: emocjonalność, empatię, intuicyjność, introwersję, troskliwość, zmienność,

Każdy znak zodiaku przynależy do jednego z tych czterech żywiołów i tak:

Baran – Ogień, Byk – Ziemia, Bliźnięta – Powietrze, Rak – Woda, Lew – Ogień, Panna – Ziemia, Waga – Powietrze, Skorpion – Woda, Koziorożec – Ziemia, Wodnik – Powietrze, Ryby – Woda.

Znając już te przyporządkowania możemy spróbować ocenić na ile dany znak zodiaku jest kompatybilny z innym.

Baran: Z pewnością będzie rozumiał inne Barany jednak istnieje tu duże niebezpieczeństwo, że dwie tak samo ambitne i dominujące osoby mogą sobie wchodzić w drogę i walczyć o dominację. Będą one z pewnością wolały w jakiś sposób współpracować na swoich zasadach z elastycznymi i komunikatywnymi Bliźniętami, układnymi Wagami, odważnymi Strzelcami, bądź jeśli dojdzie do określenia jasnych zasad z dumnymi Lwami. Z całą pewnością będzie im ciężko nawiązać głębsze połączenia z upartymi Bykami czy emocjonalnymi Rakami czy Rybami.

Byk: Będzie dobrze się dogadywał z Bykiem, szukającym materialnego poczucia bezpieczeństwa Rakiem i psychicznego ze Skorpionem, wrażliwymi na piękno Rybami, praktyczną Panną, czy konkretnym Koziorożcem. Ciężko mu będzie tworzyć harmonię z oderwanymi od ziemi Bliźniętami, zatopionymi w ideach o lepszym świecie Wodnikami i Strzelcami.

Bliźnięta: Będą dobrze się rozumiały z Bliźniętami, Baranami, Lwami, Wagami, Wodnikami, trochę mniej ze Strzelcami, ze względu na ich bardziej szeroki horyzont poznawczy. Zdecydowanie nie będzie im po drodze ze stałymi Bykami czy z rozbudowanym nadmiarowo światem emocji Raków czy do bólu uporządkowanymi Pannami.

Rak: Żywioł Wody w którym się znajduje Rak będzie sprzyjał kontaktom i porozumieniu z opiekuńczym Skorpionem czy intuicyjnymi Rybami. Materialny Byk i Koziorożec a nawet analityczna Panna również będą dobrymi partnerami dla Raków. Stworzenie harmonijnego związku z ognistym Baranem może być praktycznie niewykonalne a oderwany od świata materialnego, kosmopolityczny Wodnik będzie prawdziwymi antypodami dla Raka.

Lew: Związek dwóch Lwów może być bardzo trudny, gdyż król jest tylko jeden, jednak relacje z ognistymi Baranami, otwartymi towarzysko Bliźniętami czy czującymi się dobrze pośród ludzi powietrznymi Wagami mogą być bardzo harmonijne. Pokrewieństwo żywiołu Ognia ze Strzelcem również będzie sprzyjać tworzeniu porozumienia. Lwom ciężko jest znaleźć porozumienie z Rakami, Skorpionami, Rybami, Panną czy Koziorożcem.

Panna: Praktyczna Panna z pewnością znajdzie porozumienie z drugą Panną, Bykiem, Rakiem, Skorpionem i Koziorożcem. Bardzo ciężko będzie się jej porozumieć z marsowym Baranem czy z rozgadaną, towarzyską Wagą czy żyjącym w alternatywnym świecie Wodnikiem.

Waga: Urodzeni w tej fazie zodiakalnej bardzo dobrze współistnieją z innymi Wagami, Bliźniętami, Lwami, Wodnikami, Nie po drodze będzie Wagom z Rakami, Skorpionami, czy Rybami, Jeśli chodzi o Byki, to zgodność współwładcy znaków – Wenus pomaga we wzajemnym porozumieniu. Trudno będzie jej też nawiązać głębszy kontakt z ziemską, pragmatyczną Panną.

Skorpion: Skryty Skorpion po ustaleniu hierarchii, zaakceptuje innego Skorpiona, a także szukającego bezpieczeństwa Raka, czy też sensytywną i emocjonalną Rybę. Całkiem dobrze może się porozumieć się ze stałym Bykiem czy konkretną Panną. Powierzchowność Bliźniąt, towarzyskość Wag i otwartość Strzelca i Wodnika, nie pozwoli mu z tymi znakami tworzyć udanych relacji.

Strzelec: Całkiem jest mu dobrze z drugim otwartym i duchowym Strzelcem, odważnym Baranem, Lwem, Wagą, Wodnikiem. Bardzo trudno mu będzie znaleźć porozumienie z Bykiem, Rakiem, Panną czy Skorpionem.

Koziorożec: Ten bardzo pracowity znak, będzie doskonale dogadywał się z Koziorożcami czy z innymi ziemskimi fazami zodiaku takimi jak Byk czy Panna. Również Rak i Ryby znajdą z nim wspólny obszar porozumienia.

Wodnik: Indywidualny Wodnik będzie szukał przede wszystkim towarzystwa pośród innych znaków powietrznych takich jak Bliźnięta i Wagi. Również otwartość i beztroska Strzelca będzie dla niego interesującą cechą. Będzie mu niezwykle ciężko znaleźć porozumienie ze znakami Wodnymi takimi jak Ryby, Skorpiony czy Raki.

Ryby: Romantyczne Ryby stworzą najbardziej harmonijne relacje z innymi Rybami, Rakami, Skorpionami czy Koziorożcem. Nie ma za wielu szans na znalezienie porozumienia z Bliźniętami, Lwami. Trudno im też będzie współistnieć z Powietrznymi Wodnikami.

Powyższe korelacje faz zodiaku tak jak już wcześniej wspomniałem, są oparte o bardzo ogólną i uproszczoną metodą, jednak daje ona podstawę do poszukiwania synastrii jeśli nie znamy pozostałych elementów horoskopu.

Polecane artykuły