Astrologos

Wodnik – ekscentryczny wizjoner

Znak Wodnika przedstawiany jest najczęściej przez postać mężczyzny wylewającego wodę z dzbana. Dlaczego Wodnik więc jak sama nazwa mówi jest znakiem zodiaku, który przynależy do żywiołu Powietrza?

Bardzo często spotykam się ze sporym zdziwieniem, że nie reprezentuje on żywiołu Wody. Żeby zrozumieć tą dziwną przynależność Wodnika do żywiołu Powietrza trzeba cofnąć się do czasów starożytnej Grecji gdzie Ganimedes – syn króla Troi, został przez Zeusa mianowany na podczaszego, by rozlewać bogom napitki podczas uczt na Olimpie. Funkcja podczaszego związana jest sama przez się z dużą aktywnością towarzyską i koniecznością nawiązywania rozmów, tak więc Ganimedes rozlewając trunki reprezentował żywioł Powietrza, który odpowiada głównie za komunikację.

Faza Wodnika to czas pomiędzy 20 stycznia a 18 lutego i przynależy do jakości stałej. Klasycznym władcą tego znaku jest Saturn, jednak współcześnie przyjmuje się, iż dzieli się w tym znaku swą władzą z Uranem. Żadna z planet nie jest tu ani wywyższona ani w upadku. Z racji, iż Wodnik jest w opozycji do znaku Lwa – na wygnaniu znajduje się tu Słońce.

Wodnik reprezentuje przede wszystkim umysł racjonalny, intelekt i wiedzę, przymioty które najlepiej można określić pojęciem rozumu. Osoby urodzone w tej fazie są obdarzone lotnym, bystrym umysłem i ponadprzeciętną inteligencją. Powietrzne znaki mają to do siebie, że ich umysły są bardzo elastyczne i zmienne. Wodnik przynależy jednak do jakości stałej, co czyni go bardzo upartym. Dzięki temu potrafi zatrzymać się dłużej na różnych abstrakcyjnych rozważaniach, ideach, bronić swojego zdania do upadłego i realizować różnego rodzaju fantastyczne, ekscentryczne idee wbrew wszystkim i w opozycji do całego świata.

Wodnikiem we współczesnej astrologii współrządzi planeta Uran. Pierwotnie władcą był Saturn, który w klasycznym systemie rządził zarówno Koziorożcem jak i Wodnikiem. Saturn ze swoim tradycjonalizmem i surowością nie wpasowywał się jednak do końca w buntowniczą, rewolucyjną i nonkonformistyczną naturę Wodnika. W raz z odkryciem Urana tradycyjny system astrologiczny został zburzony, co sprawiło, iż stał się on idealnym współwładcą dla wywrotowego znaku Wodnika.

Faza Wodnika to silna potrzeba wolności, niezależności, wykraczania poza utarte i sztywne formuły. W przestrzeni tej występuje potrzeba działania w niekonwencjonalny i oryginalny sposób, a nowatorstwo i oryginalność grają tu pierwsze skrzypce. Niechęć do schematów powoduje, iż można w tej fazie zodiakalnej zaobserwować większą niż u innych znaków kreatywność – tak na polu sztuki, jak i w sposobie rozwiązywania problemów życiowych. Wodniki nie lubią czuć się przy tym ograniczane przez różnego rodzaju konwenanse, czy normy społeczne. Realizując swą „misję” stają się często outsiderami i dziwakami niezrozumiałymi przez otoczenie.

Wodnik, to faza zodiakalna, w której słowo mezalians nie występuje. W przestrzeni tej nie przejmujemy się odmiennością i nie używamy słowa „nie wypada”… Wręcz przeciwnie – Wodniki lubią tworzyć konstrukty, które często szokują lub są w zupełnej kontrze do tzw. normalności. Są jednostkami bardzo tolerancyjnymi o dużej otwartości umysłu. Różnorodność idzie tu w parze z indywidualnością i w żadnym innym znaku zodiaku nie ma tak wielu ciekawych osobowości, jak właśnie w Wodniku.

Wodniki przynależąc do żywiołu Powietrza są mocno skupione na działaniach społecznych. Bardzo często można zauważyć w tej fazie zodiakalnej zainteresowania związane z poprawą warunków życia na świecie, czy zmianą systemu na bardziej sprawiedliwy. Humanitaryzm i wolontariat są dla Wodników częstym zajęciem. Postrzegają otaczający ich świat z szerszej perspektywy i mając często bardzo idealistycznie nastawienie – chcą go zmieniać, często niestety nie zważając na to, czy sposoby tej zmiany są realistyczne i możliwe do udźwignięcia przez realnych ludzi. Wodniki zapatrzone są w przyszłość, pogardzając przeszłością, zaś teraźniejszość poświęcają dla dobra przyszłych pokoleń. Taka postawa, to cień wodnikowy, który prowadzi często do tworzenia się różnorodnych doktryn politycznych, czy ruchów religijnych dni ostatecznych, w których wyczekiwany jest jakiś mesjasz czy przywódca, który poprowadzi świat ku nowej świetlanej przyszłości, co często kończy się jakąś tragedią.

Wodniki lubują się w nowoczesności, nauce, technologii, głównie tej w związanej z komputerami, informatyką czy Internetem. Dla Wodnika te narzędzia to środek do tworzenia wspólnotowego społeczeństwa gdzie technologia pozwala przełamywać niedoskonałości natury, dawać szanse i wyrównywać niesprawiedliwości. Trzeba tu zauważyć, że Wodniki są znakiem, który jest w pewien sposób w kontrze do natury. Owszem, w przestrzeni tego znaku jest miejsce dla ekscentrycznych miłośników dzikiego życia, lubujących się w nagości i życiu w kanaryjskich jaskiniach, jednakże osobę taką zapewne spotkacie z najnowszym modelem laptopa lub telefonu satelitarnego, przez który łączy się Przylądkiem Canaveral oglądając start rakiety firmy SpaceX.
Wodnikowe zawody i profesje to przede wszystkim zajęcia, w których mogą być niezależne, dając im przestrzeń i autonomię w kreatywnym, innowacyjnym myśleniu. Naukowiec, wynalazca, działacz społeczny i filantrop, artysta, projektant, psycholog, terapeuta, programista, dziennikarz, pisarz, czy niezależny przedsiębiorca, to wymarzone zajęcia dla wodnikowej duszy.

Relacje jakie tworzy Wodnik charakteryzują się dużą ilością przestrzeni i otwartości. Nie ma tu miejsca na duszne i ścisłe relacje w jakich lubują się Raki, czy Skorpiony. Związki tworzone przez Wodniki są często bardzo niekonwencjonalne, pozbawione pruderii i obyczajowej skostniałości. Bardzo dobrze będą się czuły z Bliźniętami i Wagami, gdzie będą mogły wymieniać się informacjami i prowadzić ożywione życie intelektualne. Również Strzelce są dobrą partią dla Wodnika wnosząc do takiego związku ducha optymizmu i entuzjazmu. Oba znaki przy tym lubują się w przygodach i poszukiwaniu prawdy. Relacje Wodnika z Wodnikiem są często bardzo skomplikowane i oryginalne i mają w sobie wiele otwartości i niezależności. Związki z Baranami – choć czasem dość problematyczne – mogą być dla obu znaków bardzo inspirujące i wnoszące wiele świeżości.

Znane Wodniki: Abraham Lincoln, Thomas Edison, Franklin D. Roosevelt, Ferdinand Magellan, Wolfgang Amadeus Mozart, Lewis Carroll, Charles Darwin, Ronald Reagan, Yoko Ono, Galileo Galilei, Federico Fellini, James Dean, John Ford, Christian Dior, Bob Marley, Dmitri Mendelejew, Rasputin, Volodymyr Zelensky, James Joyce, Peter Gabriel, Enzo Ferrari.

Polecane artykuły